Mokřad a vodní tůně Nevojice
publicita - JMK "Změna klimatu"
Mokřad a vodní tůně Nevojice
Projekt „Mokřad a vodní tůně Nevojice“ být realizován v roce 2024/2025 za účelem podpoření přírodních hodnot území (zvýšení biodiverzity, záchytu vody, podpoření ekostabilizační funkce krajiny). Veškeré přírodní prvky byly budovány s parametry co nejpříznivějšími pro výskyt rostlin a živočichů na toto prostředí vázaných (sklony svahů, členitost břehů a dna, hloubka tůní apod.).
Realizací byla vytvořena soustava tůní s kolísavou vodní hladinou. Byl vytvořen nový vodní a mokřadní biotop pro širokou škálu organismů. Zároveň tato lokalita byla přizpůsobena občasné drobné rekreaci lidí. Základní funkcí celé toto lokality je funkce krajinotvorná, ekostabilizační a rekreační.
Cílem projektu bylo vybudování vodního a mokřadního prostředí vhodného pro širokou paletu na tyto podmínky vázaných druhů rostlin a živočichů, zejména obojživelníků, plazů, ptáků, hmyzu, nikoliv však ryb. V rámci biologického průzkumu v této lokalitě bylo nalezeno 92 druhů organismů (55 druhů rostlin, 11 druhů entomofauny, 26 druhů obratlovců – 23 ptáků a 3 savců).
Byly vybudovány celkem 3 samostatné soustavy tůní dotovaných zejména podzemní vodou, v době dešťů i vodou srážkovou.
Soustava tůní A je z trojice soustav největší. Kromě podzemních, popřípadě dešťových vod ji dotuje také přítok ze svodných příkopů a sedimentační tůně. Soustava se skládá z tůně A.1 – největší a nejhlubší tůň celé lokality, tůně A.2 a série mikrotůní.
Soustavy tůní B a C se nacházejí v jihozápadní třetině lokality a obklopují přístupový chodník vedoucí z pobytové plochy skrz území směrem k intravilánu obce. Kromě tvorby vhodného prostředí pro mokřadní organismy tůně také celkově dotvářejí příjemné prostředí pro návštěvníky. Tůně v soustavách B a C jsou dotovány výhradně podzemní vodou. Úroveň hladiny v tůních je tedy vázána na úroveň hladiny podzemní vody. Také zde je navržena pojistka proti vybřežení a to v podobě potrubí odvádějícího přebytečnou vodu. Jedná se jednak o potrubí propojující soustavu C se soustavou B, a jednak o potrubí odvádějící vody ze soustavy B pod cyklostezkou do příkopu. Přičemž výškové řešení potrubí umožňuje gravitační odvod přebytečné vody z celého území soustav tůní B a C.
Terénní valy
Na lokalitě jsou navrženy 2 zemní valy. Slouží jednak k uložení výkopku získaného hloubením tůní a příkopu, jednak k oddělení a odizolování lokality od sousedních hospodářsky využívaných pozemků. Val 1 dosahuje výšky 2 m, val 2 výšky 1,9 m nad současný terén. V ochranném pásmu vedení VN je val 1 snížen na výšku 1,5 m. Sklony svahů se pohybují v rozpětí 1 : 2 – 1 : 4. Val 1 svým profilem obklopuje pobytovou plochu z jižní strany. Na jeho východním konci (sousedícím s tůní A.1 a se sedimentační tůní) je vrchní plocha valu rozšířena na plošinu o průměru 5 m. Na plošině je umístěna pozorovatelna – dřevěná konstrukce o výšce 1 podlaží. Od tůně A.1 vedou k plošině s pozorovatelnou schody umožňující přístup z pobytové plochy. Kraj plošiny přilehlý k tůni A.1 je opatřen zábradlím.
Štěrkový trávník
Stezka pojatá jako štěrkový trávník zajišťuje zpřístupnění pobytové plochy. Je určena pouze pro pěší. Vede po obvodu pobytové plochy, umožňuje pohodlný přístup až k molu. Z chodníku jsou taktéž dostupné schody vedoucí k pozorovatelně. Chodník spojuje pobytovou plochu s cyklostezkou v nejkratším možném úseku, dále pak tvoří rozvlněnou stezku vedoucí skrz území směrem k intravilánu obce obklopenou tůněmi. Potenciální návštěvník lokality si tak může vybrat mezi přímou trasou po cyklostezce s následnou odbočkou do centra lokality a trasou delší, vynuvší se mezi tůněmi a rákosovými porosty. Štěrkový trávník je budován v rámci násypu zvyšující úroveň terénu o 0,5 m. Je široký 1 metr.
Mobiliář
Lokalita slouží k lehké rekreaci, proto je navržen mobiliář pro zpříjemnění pobytu a edukaci návštěvníků. Jedná se o pozorovatelnu, molo, různé druhy posezení (stůl s lavicemi, lavičky, klády k sezení), stojan na kola, informační tabule a edukační interaktivní prvky. Veškerý mobiliář je soustředěn na pobytovou plochu, aby tak došlo k usměrnění rekreace na jedno místo a zajištění klidu v dalších částech území
1. Pozorovatelna
Pozorovatelna je dominantou celé lokality. Je umístěna na 2 m vysokém terénním valu v těsné blízkosti tůně A.1. Jedná se o zastřešenou dřevěnou konstrukci. Celková výška pozorovatelny je 6,1 m. Pozorovatelna má půdorys pravidelného šestiúhelníku. Nosná konstrukce je tvořena 6 dřevěnými kůly, ukotvených do betonového základu. V „Přízemí“ pozorovatelny, tj prostor pod vyhlídkovou plošinou je využito pro posezení. Jsou zde vytvořeny sedací lavice a obvod je kryt „pláštěm“ z prken. V 1. patře ve výšce 2,5 m nad zemským povrchem se nachází vyhlídková plošina, která je zpřístupněna schodištěm. Schodiště je umístěno ve směru podélné osy valu na straně odvrácené od tůně A.1. Dosahuje délky 3 m a průchozí šířky 1,2 m. Je tvořeno 14 schodišťovými stupni. Zábradlí podél schodiště a na vyhlídkové plošině, je opatřeno otvory „kukátky“ pro malé děti. Krytinu pozorovatelny tvoří asfaltový šindel hnědé barvy kladený na krycí prkna. Střecha má sklon 30° a přesahuje spodní konstrukci pozorovatelny o 0,5 m.
2. Zábradlí
Zábradlí je umístěno na terénním valu č. 1 po obvodu plošiny. V prostoru mezi konstrukcí pozorovatelny a zábradlím je vždy ponechán průchod min. 900 mm. Zábradlí je tvořeno dřevěnými sloupky, mezi nimiž je ve dvou výškových úrovních nataženo jutové lano.
3. Schody
Schody vedou z pobytové plochy, přímo ze stezky ze štěrkového trávníku, nahoru na plošinu terénního valu 1. Usnadňují přístup k pozorovatelně. Schody jsou tvořeny 2 na sebe vodorovně kladenými kulatinami o průměru 100 mm a délce 1,2 m, z části zapuštěnými do země, opřenými o kůly z kulatiny průměru 80 mm.
4. Molo
Molo vybíhá do tůně A.1. Přístup k němu zajišťuje chodník ze štěrkového trávníku. Molo má půdorys pravidelného šestiúhelníku. Na hlavní plošinu mola vede od chodníku přístupová plošina ústící do středu jedné ze stran šestiúhelníku. Konstrukce se opírá o 6 nosných dřevěných sloupů průměru 200 mm.
5. Posezení – lavička
Lavička se nachází na kraji pobytové plochy u chodníku ze štěrkového trávníku pod terénním valem 1 v blízkosti schodů. Svým designem koresponduje s tvarovými prvky pozorovatelny. Lavička se skládá ze dvou nosných šestiúhelníků, mezi nimiž je posedová plocha z fošen s plným opěradlem.
6. Posezení – kameny
Další možností posezení je malý kamenný amfiteátr. Nachází se na kraji pobytové plochy, vedle chodníku ze štěrkového trávníku u břehu tůně A.1. Představuje mírné zakrojení do svahu pobytové ploch. Půdorysně je tvořen obloukem, který ohraničují kameny zapuštěné do svahu.
7. Posezení – klády
Uprostřed pobytové plochy jsou umístěny nahrubo opracované kmeny, které nabízejí možnost provizorního posezení. Kmeny jsou uspořádány do kruhu. Mohou posloužit jako prostor pro „výuku v přírodě“ školních i předškolních dětí, můžou se zde pořádat táboráky apod.
8. Posezení – piknikový stůl
Piknikový stůl se nachází při vstupu na pobytovou plochu z cyklotrasy. Je koncipován jako klasická konstrukce posezení z fošen – stůl se 2 lavicemi, vše konstrukčně propojeno v 1 celek.
9. Stojan na kola
Stojan na kola se nachází u cyklotrasy při vstupu na pobytovou plochu. Má cyklisty motivovat nechat kolo zde a pokračovat po chodníčku pěšky.
10. Naučná tabule
Naučná tabule poskytuje návštěvníkům informace o lokalitě a jejích přírodních fenoménech. Jedná se o jednoduchou dřevěnou konstrukci se stříškou. Sestává se ze 2 dřevěných kůlů propojených 2 fošnami, na které jsou přibita prkna tvořící prostor pro samotnou tabuli.
Vegetační úpravy
1. Stromy – byly použity odrostky dřevin s výškou min. 180 cm. Stromy byly kotveny ke třem kůlům a při výsadbě byl aplikován půdní kondicionér a hydrogel. U výsadeb stromů byly zhotoveny závlahové mísy. Z dřevin byly vysazeny Dub letní - 3 ks, Javor babyka - 1 ks, Jilm habrolistý - 1 ks, Vrba bílá - 2 ks
2. Keře – Byly použity sazenice s 2-3 výhony. Při výsadbě byl aplikován půdní kondicionér a hydrogel. Vysazeno bylo celkem 279 kusů keřů (brslen evropský, hloh obecný, kalina obecná, krušina olšová, líska obecná, ptačí zob obecný, růže šípková, trnka obecná, vrba košíkářská). Keře jsou ošetřeny proti okusu, ohryzu, loupání a vytloukání zvěří, a to ochranným nátěrem a oplocenkami.
3. Oplocenky – jedná se o lesnickou oplocenku o výšce 1,6 m. Dřevěné konstrukční prvky oplocenky jsou ze dřeva smrku, borovice, modřínu, dubu. Celková délka oplocenek bude 442 m.
4. Zatravnění - plochy mimo tůně byly ohumusovány a osety vhodnou travní směsí. Jsou navrženy 3 druhy travních směsí:
Protierozní trávník – svahy valu a příkopu, plocha mezi příkopem a ornou půdou Plocha: 6 493 m2
Složení travní směsi ▪ Trávy – jílek vytrvalý, jílek jednoletý, kostřava červená, kostřava drsnolistá, lipnice luční, psineček obecný
Rekreační trávník – na pobytové ploše a v okolí štěrkového trávníku Plocha: 1 037 m2
Složení travní směsi: ▪ Trávy –jílek vytrvalý, kostřava červená, kostřava drnolistá, lipnice luční.
Vlhkomilný trávník – zbylé plochy Plocha: 2 990 m2
Složení travní směsi: ▪ Trávy – bojínek luční, jílek vytrvalý, kostřava červená, kostřava luční, lipnice bahenní, lipnice hajní, lipnice luční, medyněk vlnatý, metlice trsnatá, poháňka hřebenitá, psárka luční, psineček obecný, psineček veliký.
Byliny – bukvice lékařská, černohlávek obecný, chrastavec rolní, chrpa luční, jitrocel kopinatý, kmín kořenný, kohoutek luční, kopretina irkutská, krvavec toten, kuklík městský, kyprej vrbice, mrkev obecná, pryskyřník prudký, rozrazil dlouholistý
Mokřad a vodní tůně – cyklotrasa EuroVelo4
V rámci vybudování mokřadů a vodních tůní byla vytvořena nová infrastruktura cestovního ruchu a podpořena tak turistika v rámci cyklotrasy EuroVelo4 ve směru Bučovice – Nevojice. V rámci Koncepce rozvoje cyklistiky Jihomoravského kraje do roku 2030 byla zpřístupněna východní části Jihomoravského kraje pro cykloturistiku.